Kde hledat pomoc a jak poznat tu správnou


“Je mi pod psa. Stalo se mi něco těžkého a moc to bolí. Špatně spím a je mi smutno. A mám taky vztek a nevím, co s ním. Prožívám bezmoc, protože nic nepomáhá… a asi na to už nestačím. Fakt už potřebuju, aby mi někdo pomohl.”

Podle výzkumů podobné pocity a věty zná většina lidí. Vyhledat odbornou pomoc je v takových chvílích dobrý nápad, není třeba zůstávat na své starosti sami. A také: je naprosto přirozené v těžké situaci nevědět, kam se obrátit. Proto přinášíme následující tipy:

Krizové telefonické linky jsou skvělá volba při akutní potížích nebo jako první kontakt. Fungují anonymně, velká část je v provozu nonstop a některé nabízejí i online chatovou či emailovou komunikaci. Pracovníci jsou vyškoleni právě k tomu, aby uměli podat okamžitou pomocnou ruku a dobře nasměrovat na další pomoc.

Dále jsou k dispozici psychologové, psychoterapeuti a psychiatři. Podporou při kontaktu s takovým specialistou může být praktický lékař či spádové Centrum duševního zdraví. Využít lze také online rozcestníky, vyhledávače a databáze (seznam najdete na konci článku).

Základem pro kvalitní práci v oblasti duševního zdraví je relevantní (tedy akreditované) odborné vzdělání a dodržování etických standardů konkrétní profese. Tyto informace je většinou možné dohledat na webových stránkách pracoviště, důvěryhodný odborník je na vyžádání svým klientům poskytne. Profesní organizace psychologů a psychoterapeutů na svých stránkách disponují adresáři odborníků, včetně jejich vzdělání a zároveń také uvádí etická pravidla, která se členové zavazují dodržovat. Psychiatři v ČR musí být členy České lékařské komory.

Vzdělání a etika práce jsou nepodkročitelné podmínky, neméně důležitá je ale mezilidská “chemie”. Sledujte proto vždy, co v kontaktu s konkrétním odborníkem prožíváte. Zkuste si odpovědět třeba na tyto otázky:

Cítím se s ní/m v bezpečí a budí ve mě důvěru?
Vnímám, že se o mě zajímá?
Projevuje mi respekt?
Dovedu si představit, že budu mluvit o osobních a náročných věcech?
Jaký mám první a druhý dojem?
Sděluje mi informace o tom, jak budeme pracovat?
Potřebuji o něm/ o ní ještě něco vědět?

Nebojte se klást otázky a starat se v této situaci o sebe a své pohodlí. Je naprosto v pořádku dát hledání čas a vyzkoušet více odborníků, než najdete toho, kdo vám bude sedět. Pamatujte, že efektivní pomoc je vždy výsledkem spolupráce vás a pomáhajícího profesionála a potřebujete pro ni dobrou pracovní alianci.

https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-psychologove-stara-stranka/#telefon
https://www.opatruj.se/
https://mv.gov.cz/clanek/adresar-pomoci-telefonni-informacni-a-krizove-linky-a-online-pomoc-v-ceske-republice.aspx
https://www.reformapsychiatrie.cz/projekty/centra-dusevniho-zdravi-cdz
https://czap.cz/
https://www.lkcr.cz/

Barbora Krčmářová, mapující terapeutka Sociální kliniky a krizová interventka