Přinášíme vám do letních dní příjemný rozhovor s naší terapeutkou Monikou Farkašovou



Monika původně pracovala jako sociální pracovnice v neziskové organizaci, kde se věnovala dětem a jejich rodinám v obtížných životních situacích. Posléze vedla tuto sociální službu a přidala si ještě nízkoprahový klub pro děti. Po získání magisterského vzdělání na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, absolvovala výcvik v dynamické psychoterapii. v současně době se plně věnuje soukromé psychoterapeutické praxi pro děti i dospělé, kde využívá znalostí mimo jiné i z dlouhodobého kurzu Nedirektivní terapie hrou. Externě spolupracuje na pozici terapeutky v Dětském domově v Tachově a v organizaci pro náhradní rodinnou péči Rozum a Cit v Plzni. Lektoruje kurzy pro širokou veřejnost i pěstouny.

Moniko, na začátek bychom se rádi zeptali co vás motivuje k práci jako dobrovolný terapeut v Sociální klinice? Jaké jsou vaše osobní důvody a hodnoty, které vás podporují v poskytování terapeutických služeb?

Motivují mě příběhy klientů a potřebnost. Chci, aby byla terapie dostupná všem. Tím, že pracuji na živnost, chci dát i možnost dalším v dostupné formě. Vnitřně věřím, že když něco dostáváme, máme i dávat. Jsem díky tomu šťastnější a spokojenější.

Jak je to s vámi a prací v SK. Jaké výzvy a příležitosti vám tato práce u nás přináší? Co vás na této práci inspiruje a motivuje k růstu a zdokonalování se jako terapeut?

Výzvou je najít čas. Ráda bych práci v Sociální klinice věnovala více času např. společným aktivitám s dalšími terapeuty, vzdělávání apod. Nicméně mě stále inspiruje, kolik lidí se do projektu zapojuje a jakým způsobem může takový projekt fungovat. Čím déle práci terapeuta dělám, tím větší pokoru získávám. Pracuji se složitějšími zakázkami a díky tomu vnímám i potřebu se neustále vzdělávat. Obor je dynamický a neustále se rozvíjí a je pro mě osobní odpovědností poskytovat svým klientům to nejlepší možné. Nebyla bych se svou prací spokojená, kdybych to nedělala tímto způsobem.

Co se vám nejvíce líbí na službě Sociální kliniky? Jak vnímáte význam a přínos této organizace pro společnost a klienty se kterými pracujete?

Umožňuje dostat terapii blíže lidem, kteří to skutečně potřebují. Líbí se mi také to, že nejdříve prochází klient vstupním pohovorem přes mapujícího kolegu/kolegyni. Ráda doporučuji Sociální kliniku i na místech, kde školím či se setkávám s lidmi. Sociální klinika mi dává smysl a souzním s jejím posláním. Klienty, které jsem přes Sociální kliniku měla, bych ocenila za jejich odhodlání podívat se na svůj život i přes finanční nesnáze.

Léto je v plném proudu. Jak se změní vaše práce jako terapeuta během letních měsíců a dovolené? Jak se přizpůsobujete sezóně a jakým způsobem se mění potřeby klientů?

Mění se tím, že pracuji více flexibilně. Během léta se věnuji především vlastním dětem. Samozřejmě si ponechávám stávající klienty. Větší nápor bývá v podzimních měsících a kolem Vánoc, případně začátkem nového roku. Je to tím, že se mění počasí, ubývá slunečního světla. To má na některé klienty vliv. Stejně tak mají vliv i svátky, které jsou náročné samy o sobě. Na jaře a přes léto nabízím i terapie v přírodě např. formou procházky, pokud si klient přeje. Osvědčilo se mluvit o těžkých tématech během pohybu (chůze) v hezké přírodě.

Hezké počasí, doba dovolených, někdy až tzv. okurková sezóna vybízí k sebepéči a zklidnění pracovního tempa. Jak se staráte o sebe a udržujete rovnováhu mezi prací a vlastním odpočinkem během letních měsíců? Jaké strategie a aktivity vám pomáhají relaxovat a obnovit energii?

To je asi nejtěžší otázka. Snažím se mít dostatek pohybu, trávit čas s vlastními dětmi a četbou. Ráda také tvořím. Obvykle si dělám bucket list na roční období a snažím se plnit si svá přání a sny. Když je chvilka klidu, tak se snažím si užít okamžik naplno. Radovat se z maličkostí, úplných běžných věcí např. západ slunce, bosá chůze atd.

Jaké výzvy a příležitosti přináší dovolená a letní období ve vaší práci terapeuta v Sociální klinice?

Výzvou je vždy zkoordinovat právě osobní a pracovní život. Chuť jít do kanceláře, když je venku krásně. A to mám krásnou kancelář. Také je někdy výzvou to, abych si nebrala osobně, že lidé více ruší sezení v letních měsících – cítí se dobře, nebo dostanou příležitost podniknout výlet a využijí ji. Příležitostí je právě dovolená, odpočinek a četba. Četbou myslím neodborné knihy, beletrie, na které si během roku nenacházím tolik času. A také je příležitost se zamýšlet nad dalším vzděláváním a posouváním mé práce.

Jak můžete podporovat klienty, kteří se potýkají s letními problémy, jako je sezónní deprese, sociální izolace nebo obtíže spojené s dovolenou?

Dávám možnost svým klientům, aby mi napsali. Neslibuji, že odpovím hned, ale odpovím. Také děláme plán na jednotlivé stresové situace. Hledáme možnosti, jak nezůstávat sám. Co mohou dělat, jak je možné trávit volný čas aktivně a efektivně. Což nemusí stát žádné peníze.

Jaké jsou vaše doporučení pro klienty ohledně péče o své duševní zdraví během letních měsíců? Jak mohou využít léto a dovolenou k posílení své pohody?

Doporučuji si zrekapitulovat, kde se ve svém životě nacházím. Co opravdu chci dělat, co mě naplňuje a dává mi smysl. Mohu si plnit své sny? Mám vůbec nějaké sny? Jaké mám vztahy? Co teď potřebuji a udělá mi to dobře? Obecně doporučuji dodržovat režimová opatření – pravidelně jíst, dostatečně spát a chodit na procházky. Hledáme také to, co mohou přes léto objevit, zkusit – zážitky nás naplňují. Poznáváme díky nim lépe i sami sebe a to je vždy plus. I když to nevyjde podle našich představ a nelíbí se nám to, tak alespoň víme „tohle není nic pro mě“.

Chtěl/a byste něco vzkázat potenciálním klientům Sociální kliniky, nebo naopak koordinačnímu týmu?

Děkuji za to, že to děláte srdcem a otevíráte svá srdce a duši. Pojďme udělat svět lepším místem tím, že nám bude dobře. Budeme na sebe myslet a pečovat o sebe. Dáváme pak hodnotu sobě i věcem, které děláme.