Aktuality

Co trápí klienty Sociální kliniky nejčastěji a kdy k nám přichází nejvíce přihlášek? Dozvíte se v našem článku

Trápí nás vztahy, zdraví i zaměstnání, ale také rodičovství. Důvodem pro vyhledání pomoci terapeuta často bývá i prožité násilí. Sociální klinika během dvou let mapovala, jaká klientela z České republiky chodí k našim terapeutům na krátkodobou terapii nejčastěji, kvůli jakým příčinám a také v jakém období. Výsledky stručně shrnujeme v krátkém článku.

Tipnete si, kdo chodí na terapie častěji? Je to jednoznačně něžné pohlaví, ale ani pánové nezůstávají pozadu, je jich celá jedna pětina ze všech našich klientů. Jedním z vysvětlení může být, že ženy umí mnohem snadněji rozpoznávat své emoce, pojmenovávat je a mluvit o nich. Muži mluví více "o něčem", v čem se vyznají. Mluvit o sobě se nehodí, často to vnímají jako slabost. Muži mají také mnohem větší tendenci psychické problémy potlačovat, což se pak může negativně projektovat v těle (onemocnění, somatizace).

Témata, se kterými přichází lidé do krátkodobé terapie nejčastěji, jsou vztahy, rodičovství, změny vlastního zdravotního stavu nebo stavu blízkého člověka, změna zaměstnání nebo životních podmínek. Přichází k nám hlavně mladí lidé, kteří překročili dvacet let. Souvisí to s ekonomickou nezávislostí, ještě studují, jsou na trhu práce teprve krátce, nemají silný ekonomický status.

Nejvíc přihlášek k nám přichází v březnu, květnu a v listopadu. Příčin může být hned několik – v březnu a dubnu je vysoký počet sebevražd, právě na konci zimy se lidé hodně „propadají“, je méně světla, slunce, jedná se o období, kdy obecně vyčerpáváme síly. V listopadu opět ubývá světla, začíná zima, lidé jsou více náchylnější k tomu upadat do depresí.

Víte, že se u nás mimo jiné sejde nejvíce žádostí v pondělí? O víkendu mohou totiž eskalovat problémy doma, pondělí tak představuje nový začátek, den, kdy chtějí lidé něco změnit. Jestli jste čekali, že Vánoce nebo začátek školního roku budou zátěžová období, která do terapeutických křesel „naženou“ další klienty, musíme vás vyvést z omylu. Právě prosinec a září jsou u nás z pohledu nových zájemců o terapii nejslabší. V září totiž čerpáme energii z proběhlých letních dovolených, hezkého babího léta. Naopak období po Vánocích přináší přihlášek více. Jedná se o zátěžové období zejména v rodinách, kde to příliš nefunguje, lidé si zároveň dávají náročná novoroční předsevzetí, která nejsou schopni naplňovat.

a kdy je našim klientům nejlépe? Možná trochu nepřekvapivě se podle svých slov cítí nejlépe v červnu a podle zaslaných přihlášek v sobotu.